Matura 2025

Utworzono: środa, 02, October 2024

Matura według formuły 2023

(zasady obowiązujące od roku 2025)

Podstawowe informacje o egzaminie maturalnym dla absolwentów szkół ponadpodstawowych

Egzamin maturalny nie jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy absolwent szkoły ponadpodstawowej samodzielnie podejmuje decyzję o przystąpieniu do niego.

 W 2025 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do:

dwóch egzaminów w części ustnej, tj.

- egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu)

- egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)

oraz czterech egzaminów w części pisemnej, tj.

1.        egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)

2.        egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)

3.        egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym,  ten sam, co w części ustnej)

4.        egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym),

Jako przedmiot dodatkowy można wybrać następujące przedmioty: (ich wybór nie zależy od typu szkoły, ani od przedmiotów nauczanych w szkole na poziomie rozszerzonym):

– biologia – poziom rozszerzony

– chemia – poziom rozszerzony

– filozofia – poziom rozszerzony

– fizyka – poziom rozszerzony

– geografia – poziom rozszerzony

– historia – poziom rozszerzony

– historia muzyki – poziom rozszerzony

– historia sztuki – poziom rozszerzony

– informatyka – poziom rozszerzony

– język łaciński i kultura antyczna – poziom rozszerzony

– język mniejszości etnicznej – poziom rozszerzony

– język mniejszości narodowej – poziom rozszerzony

– język obcy nowożytny – poziom rozszerzony lub dwujęzyczny

– język polski – poziom rozszerzony

– język regionalny – poziom rozszerzony

– matematyka – poziom rozszerzony

– wiedza o społeczeństwie – poziom rozszerzony

Warunki zdania egzaminu maturalnego

Aby zdać egzamin maturalny absolwent musi:

1.        otrzymać co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i w części pisemnej

2.        otrzymać co najmniej 30% punktów z części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego zdawanego na poziomie rozszerzonym.

Żaden z powyżej wymienionych egzaminów nie może być unieważniony.

Uwaga 1.: warunek ten dotyczy wszystkich zdających – również osób, które przystąpiły do egzaminu maturalnego w roku 2023 albo 2024, nie uzyskały świadectwa dojrzałości i w 2025 r. przystępują do egzaminu ponownie. Każda osoba, która będzie chciała w 2025 r. uzyskać świadectwo dojrzałości, musi legitymować się jednym egzaminem z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym zdanym na minimum 30% punktów możliwych do uzyskania.

Uwaga 2.: Warunek określony w pkt 4 obowiązuje w momencie publikacji tej informacji na stronie internetowej (art. 44zzl ust. 1 ustawy o systemie oświaty). Zwracamy jednak uwagę, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty, w której proponuje się przesunięcie obowiązku zdania egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym na rok szkolny 2026/2027 (art. 8 nowelizowanej ustawy: https://legislacja.gov.pl/projekt/12387701). Jeżeli nowelizacja ustawy zostanie uchwalona i podpisana przez Prezydenta RP, informacja na stronie internetowej zostanie w tym zakresie niezwłocznie zaktualizowana.

 

Przystępowanie do egzaminu maturalnego po raz kolejny

 Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego może przystąpić do niezdanego przedmiotu przez 5 lat (po tym okresie konieczne jest zdawanie egzaminu ponownie ze wszystkich wymaganych przedmiotów).

 Absolwent ma prawo ponownie przystąpić do egzaminów z przedmiotów obowiązkowych zdanych w latach ubiegłych oraz do egzaminów z przedmiotów dodatkowych, aby podwyższać wynik tych egzaminów.

3.        Przystąpienie do egzaminu po raz kolejny może się wiązać z koniecznością wniesienia opłaty za egzamin, zgodnie z zastrzeżeniami omówionymi w przepisach szczegółowych.

(W szczególności opłata za egzamin jest konieczna w przypadku absolwentów, którzy przystępują do egzaminu z tego samego przedmiotu po raz trzeci lub przystępują do egzaminu z przedmiotu dodatkowego, który zadeklarowali ale nie zgłosili się na egzamin. Płata za każdy egzamin wynosi 50 zł)

Zmiany w arkuszach egzaminacyjnych (formuła 2023)

1.        Arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie składał się z trzech części:

– czytanie ze zrozumieniem,

– test historyczno-literacki,

– wypracowanie

Egzamin będzie trwał 240 minut. Dużo większą wagę będzie przykładać się do sprawdzania znajomości i problematyki lektur obowiązkowych oraz umiejętności retorycznych – tworzenia krótszej i dłuższej wypowiedzi pisemnej.

§  Arkusz z języka polskiego na poziomie rozszerzonym będzie składał się z dwóch części:

– test z zakresu historii i teorii literatury,

– wypracowanie

Egzamin będzie trwał 210 minut. Dużo większą wagę będzie przykładać się do sprawdzania znajomości i problematyki lektur obowiązkowych oraz umiejętności retorycznych – tworzenia krótszej i dłuższej wypowiedzi pisemnej.

§  Zestaw zadań do części ustnej egzaminu z języka polskiego będzie składał się z dwóch zadań, w tym jednego zadania z puli zadań jawnych, ogłoszonych na stronie CKE na dwa lata przed egzaminem.

§  W arkuszu z matematyki na poziomie podstawowym zwiększono ilość zadań za 1 i 2 punkty, zrezygnowano z zadań za 5 i 6 punktów. Zwiększona będzie ilość zadań otwartych. Pojawia się nowe typy zadań: zadania prawda – fałsz, zadania na dobieranie, zadania na uzupełnia nie luki oraz zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności matematyczne w kontekstach praktycznych.

§  W arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie rozszerzonym będą wyłącznie zadania otwarte.

§  W egzaminach z języków obcych nowożytnych na wszystkich poziomach wprowadzono zadania otwarte w każdej części arkusza tj. rozumienia ze słuchu, rozmienia tekstów pisanych, znajomości środków językowych.

§  W arkuszu egzaminacyjnym z wiedzy o społeczeństwie  na poziomie rozszerzonym wypracowanie zastąpiono dwiema dłuższymi wypowiedziami pisemnymi. Jedną z tych wypowiedzi będzie pismo formalne na podstawie różnych materiałów źródłowych (zażalenie, pozew, apelacja, odwołanie, skarga).

§  W arkuszu z historii na poziomie rozszerzonym wprowadzono nowe zasady oceniania wypracowania.

§  W arkuszach egzaminacyjnych z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia – poziom rozszerzony) zwiększono udział zadań w wiązkach tj. zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności z różnych działów na podstawie wspólnego materiału źródłowego.

§  Egzamin z informatyki na poziomie rozszerzonym będzie się składał z jednej części.

§  W arkuszach z wielu przedmiotów będą wykorzystywane zadania wymagające zastosowania wiadomości i umiejętności z danego przedmiotu w kontekście praktycznym

Od roku 2025 egzamin maturalny sprawdza wiedzę uczniów w zakresie wymagań określonych w podstawie programowej w pełnym zakresie. Obowiązują wyłącznie INFORMATORY.

Informatory dostępne są na stronie cke.gov.pl w zakładce: egzamin maturalny – formuła 2023.

link do strony CKE