Theatrum historyczne w katedrze

Utworzono: poniedziałek, 01, October 2012

23 września br. uczniowie naszej szkoły Damian Chabasiński, Adrian Miądlicki, Adam Nowacki, Filip Tometczak (wszyscy z klasy I f) wzięli udział w theatrum historycznym KORONACJA WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA.

Przedstawienie odbyło się w katedrze włocławskiej - naprawdę Łokietka koronowano 20 stycznia 1320 r. w katedrze na Wawelu, ale w uroczystości uczestniczył, jako jeden z szafarzy, biskup kujawsko-pomorski (włocławski).  W pięknej scenerii zabytkowej świątyni pokazano ceremonię koronacyjną urodzonego na Kujawach władcy, którego życiowym celem stało się zjednoczenie ziem polskich po rozbiciu dzielnicowym. Widowisko zorganizowała FORZA CUIAVIA, inowrocławska firma promująca historię i kulturę naszego regionu. Uczniowie II LO – ubrani w historyczne stroje - wcielili się w role osób z orszaku króla Łokietka. Opiekunem uczniów był Pan Profesor Henryk Wasilewski.