Warsztaty z pierwszej pomocy w Koperniku

Utworzono: piątek, 20, May 2016

10 maja w II LO im. Mikołaja Kopernika odbyły się zajęcia w ramach projektu „I ty możesz pomóc – zajęcia z pierwszej pomocy dla najmłodszych”. Uczestniczyli w nich uczniowie profilu medyczno-farmaceutycznego naszej szkoły.

Zostały one  zorganizowane dzięki połączeniu sił Jednostki Strzeleckiej 4051 Włocławek imienia generała broni Władysława Andersa oraz jednej z grup nieformalnych, która postanowiła zainicjować to wydarzenie. Zajęcia poprowadził  Jakub Piotrowski - student ratownictwa medycznego Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz st. sierż. ZS Marcin Dogoński.  Jednostka przeprowadza we włocławskich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  szereg kilkugodzinnych zajęć z udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie uczyli się  udzielania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, postępowania z topielcem, reagowania na urazy mechaniczne oraz postępowania w sytuacji poparzeń lub omdleń. Wiedza teoretyczna była dopełniona częścią praktyczną zajęć, dzięki czemu każdy z uczestników mógł przećwiczyć udzielanie pomocy na fantomach, czy też specjalnie do tego przygotowanych sztucznych ranach, które idealnie odzwierciedlały urazy. Głównym celem zajęć było popularyzowanie idei niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz upowszechnienie wśród młodzieży zasad udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnych wypadkach. Świadomość o tym, jak ważna jest wiedza i umiejętność udzielania pierwszej pomocy powinna być zakorzeniona w każdym z nas. Młodzież była pod wrażeniem wysokiego poziomu przygotowania zajęć przez prowadzących. Z zaciekawieniem wysłuchała nowych informacji nie tylko z zakresu pierwszej pomocy w warunkach cywilnych ale również, co było dla nich nowością, z pierwszej pomocy pola walki. Mamy nadzieje, że gościliśmy Jednostkę Strzelecką 4051 pierwszy ale nie ostatni raz. Liczymy na dalszą, owocną współpracę.