Dobrzyńsko-Kujawski Konkurs Recytatorski

Utworzono: poniedziałek, 27, June 2016

21 czerwca odbył się po raz czternasty Dobrzyńsko-Kujawski Konkurs Recytatorski. Udział uczennic naszej szkoły w tym konkursie stał się już tradycją - i tradycją stały się też sukcesy recytatorek z "Kopernika".

Kinga Wiśniewska, uczennica klasy Ie, zdobyła pierwsze miejsce za recytację fragmentu poematu Jerzego Pietrkiewicza pt. "Kula magiczna" (w tym roku przypada setna rocznica urodzin tego, pochodzącego z Fabianek,  wybitnego poety i prozaika). Miejsce  drugie jurorzy przyznali Zuzannie Popławskiej z klasy IIc, która przedstawiła wiersz Barbary Smykowskiej, poetki z Inowrocławia, pt. "Kujawski dom wymarzony". Kinga przygotowywała się pod kierunkiem Pana Henryka Wasilewskiego, opiekunami Zuzi byli Pan Henryk Wasilewski i Pani Elżbieta Rutkowska.

Konkurs odbywa się w gimnazjum w Karnkowie (niewielka wioska niedaleko Lipna, gniazdo zasłużonego nie tylko dla naszego regionu rodu Karnkowskich) - pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku. Uczestnicy recytują jeden tekst poetycki bądź prozatorski związany z najbliższym regionem lub autorstwa poety, pisarza regionalnego. Jest to  odpowiedni i miły - bo sprzyjają mu pogodna, pozbawiona przesadnej rywalizacji atmosfera, serdeczność Organizatorów - sposób propagowania regionalizmu, literatury i żywego słowa.