Aktualności
1 grudnia - Światowy Dzień AIDS
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym oraz osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS. Ma też na celu uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich rodzinie i bliskim.
Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.
Akcja "Pozwól uwierzyć w Świętego Mikołaja".
Księgarnia Bookomole chce wesprzeć dzieci, które nie mogą liczyć na prezenty od rodziców i zaprasza wszystkich do zaangażowania się w akcję „Pozwól uwierzyć w Świętego Mikołaja”.
Podaruj prezent dzieciom z domów dziecka, placówek opiekuńczych i rodzin zastępczych
Zobacz listę marzeń i potrzeb dzieci
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada 2024 to wyjątkowy dzień. W tym roku mija 35. rocznica przyjęcia Konwencji o prawach dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka to moment, by zwrócić uwagę na prawa najmłodszych i przypomnieć, że każde dziecko ma prawo do ochrony, edukacji, zdrowia i szacunku. Działania na rzecz dzieci na całym świecie symbolizuje kolor niebieski.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy
Przemoc wobec dzieci to w Polsce poważny problem. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna dostrzegać skalę i skutki tego zjawiska. 8 października br. w Sejmie RP odbyła się inauguracja kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. Kampania ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w naszym kraju. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które koncentrują się na uwrażliwieniu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci oraz wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono. Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. W wydarzeniu tym nie mogło zabraknąć młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. W tym czasie odbywają się w naszej szkole zajęcia dla uczniów z psychologiem na temat przemocy rówieśniczej oraz zajęcia online proponowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Pamiętamy o Tych, którzy odeszli
Jak co roku, z okazji Wszystkich Świętych i Narodowego Święta Niepodległości delegacja II LO udała się na cmentarz komunalny przy ul. Chopina. Odwiedziliśmy miejsca spoczynku ludzi wpisanych w historię i w kulturę Włocławka i regionu. Światełko pamięci zapłonęło na grobie Ireny Jankowskiej, bohaterskiej obrończyni Włocławka w 1920 roku (grób jest pod opieką II LO). Znicze zapaliliśmy również na mogiłach nauczycieli naszej szkoły, tych spoczywających na cmentarzu przy ul. Chopina, a także pochowanych na cmentarzach w Pińczacie,
w Michelinie i w Kruszynie. W ten sposób czcimy Tych, którzy odeszli, ale wciąż są obecni - bo żyją w naszej pamięci.
Uroczystości upamiętniająca 85. rocznicę aresztowania biskupa Michała Kozala w Katedrze włocławskiej
07 listopada przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę aresztowania biskupa Michała Kozala w Katedrze włocławskiej. Delegacja II LO niosąc sztandar szkoły uczestniczyła w ceremonii z poczuciem dumy oraz odpowiedzialności, wiedząc jak wyjątkowe jest to wydarzenie.
Podczas uroczystości miały miejsce przemówienia i modlitwy, które przypominały o życiu i dokonaniach biskupa Kozala. Jego postawa w obliczu represji i wiara były inspiracją dla wielu, a wspomnienie o nim mogło skłaniać do refleksji nad wartościami, które reprezentował.
Sztandar szkoły, symbolizujący tradycję i jedność, był ważnym elementem ceremonii, dodając jej uroczystego charakteru.
Takie wydarzenie sprzyja nie tylko upamiętnieniu ważnych postaci, ale także kształtowaniu postaw obywatelskich wśród młodzieży, co jest niezwykle istotne w edukacji i wychowaniu. Uczestnictwo w takim upamiętnieniu to także możliwość nauki o wartościach, które są fundamentem współczesnego społeczeństwa.
Sztandar szkoły reprezentowali: Maja Kaszewska, Agata Sadowska oraz Franciszek Maksymowicz.