Kolejne obserwacje astronomiczne młodzieży z Kopernika

Utworzono: piątek, 13, May 2016

W dniu 9 maja 2016 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli możliwość obserwacji astronomicznej tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca.

Podobnie jak zaćmienie Słońca, obserwowane w ubiegłym roku, obecny pokaz był możliwy dzięki współpracy Kopernika z Polskim Towarzystwem Astronautycznym Oddział Włocławek i Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii Oddział Toruń. Panowie Stanisław Milczarek, Jerzy Skóra i Edward Balcerak do obserwacji  wykorzystali teleskop katadioptryczny oraz dwie lunety (w tym jedną z ekranem). Uczniowie klas pierwszych i drugich mogli oglądać zjawisko od momentu wejścia Merkurego w obszar tarczy Słońca do pojawienia się burzowych chmur nad Włocławkiem przed godziną 15. Zainteresowanie młodzieży pokazuje, że warto kontynuować naszą współpracę przy okazji kolejnych podobnych zjawisk astronomicznych, a także innych projektów edukacyjnych.