Aktualności

90-lecie Ruchu Schronisk Młodzieżowych w Polsce

Utworzono: środa, 21, wrzesień 2016

17 września br. w Krakowie odbyły się uroczystości związane z Jubileuszem 90-lecia Ruchu Schronisk Młodzieżowych w Polsce oraz 85-lecia Schroniska Młodzieżowego i PTSM "Oleandry".

W uroczystościach tych uczestniczyła pięcioosobowa delegacja Oddziału Włocławskiego PTSM - w jej skład weszło dwóch nauczycieli naszej szkoły, pan Zbigniew Kudelski i pan Henryk Wasilewski, którzy za długoletnią pracę z młodzieżą i działalność turystyczną zostali wyróżnieni odznaczeniami resortowymi. Pan Zbigniew Kudelski otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a pan Henryk Wasilewski Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Turystyki". Wszyscy uczestnicy jubileuszowego spotkania otrzymali też piękne pamiątkowe medale.

Uroczystości odbywały się w Schronisku Młodzieżowym PTSM "Oleandry" ( przy ulicy o tej samej nazwie), w pięknej Sali Rajeckiej Urzędu Miasta Krakowa, a także w podziemiach Kopca Kościuszki. Warto przypomnieć, że krakowskie Oleandry to miejsce w sposób szczególny wpisane w naszą historię. Tu w sierpniu 1914 roku rozpoczęła swój szlak słynna Pierwsza Kompania Kadrowa - tu wyruszających w bój o wolną Polskę strzelców żegnał Józef Piłsudski.

Oddział Włocławski Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych jest jedynym oddziałem tej organizacji w województwie kujawsko-pomorskim. Prezesem Zarządu jest pan Stanisław Milczarek, były wieloletni dyrektor naszej szkoły.