Aktualności

Młodzież z "Kopernika" na "RAJDZIE Z LATARKAMI"

Utworzono: czwartek, 01, grudzień 2016

25 listopada odbył się XXVII "RAJD Z LATARKAMI", zorganizowany, jak co roku, przez Oddział Włocławski Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych.

Trasa rajdu tym razem wiodła od głównej bramy Cmentarza Komunalnego przy ulicy Chopina - przez Jedwabną i Pińczatę - nad Jezioro Czarne. Po przejściu około 12 kilometrów w leśnej okolicy, przy sprzyjającej pogodzie, wędrowcy dotarli na metę, gdzie czekało na nich ognisko i tradycyjne już pieczenie kiełbasek. Wśród ponad dwustu uczestników rajdu (młodzieży, dzieci i dorosłych) znalazła się dziesięcioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły (z klas Ie, IId, IIIc i IIIg) z opiekunami - panią Marzeną Sudomir i panem Zbigniewem Kudelskim. Wszyscy miło spędzili popołudnie i wieczór, zadowoleni czekają na kolejne imprezy turystyczne we Włocławku.

Należy pamiętać, że "RAJD Z LATARKAMI" służy nie tylko rekreacji i propagowaniu walorów krajoznawczych okolic Włocławka, odbywa się w listopadzie - dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Nie mogło zatem zabraknąć akcentów patriotycznych. Przed wyjściem na trasę delegacja uczniów II LO z panem Henrykiem Wasilewskim odwiedziła groby Tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i którzy tę niepodległość obronili. Znicze zapłonęły przy mogile-pomniku bezimiennych żołnierzy poległych w bojach o niepodległość Polski w latach 1914-1921, a także na mogiłach pułkownika Wojciecha Gromczyńskiego i Ireny Jankowskiej, obrońców Włocławka przed bolszewikami w 1920 r. (grobem Ireny Jankowskiej opiekuje się nasza szkoła) oraz podporucznika Stanisława Sariusza-Zaleskiego, poległego pod Lidą w 1919 r. Nie zapomnieliśmy też o grobie Pani Profesor Heleny Cieślak, wieloletniej nauczycielki II LO, propagatorki "RAJDU Z LATARKAMI".